KONST / Litografier / Färglitografi 14534024
nr 1453 4024
Pietro Dalla Santa
(1931-2002), Sverige
Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Waldemarsudde. Färglitografi, bildmått: 44x58, yttermått inklusive ram: 63x76 cm
Utrop:
500 kr
måndag 7 mars 2022
kl 19:24:06
Pietro Dalla Santa
Läs mer om Pietro Dalla Santa
Waldemarsudde
Prins Eugen ritade den åttakantiga Waldemarsuddekrukan 1915 och den var ursprungligen tänkt till Eugens hem på Waldemarsudde och som present till vänner, men blev senare en populär produkt.